preloader

   

  

Ar-Ge çalışmalarına ilk olarak 2004 yılında asansör imalatını desteklemek üzere başlayan AKE, 2005 yılında engelli sistemleri üzerine ve 2012 yılında yürüyen merdiven üzerine çalışmaya başlamıştır.Asansör, Yürüyen Merdiven ve Engelli Sistemleri olmak üzere üç ana ürün üzerinden devam eden Ar-Ge projeleriyle 2017 yılında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından akredite olan 651. “Ar-Ge ve Tasarım Merkezi” olmaya hak kazanmıştır. Ulusal ve uluslararası pazarda öncü olma stratejimiz ile ürettiğimiz ürünlerin yeni teknoloji ve standartlar eşliğinde geliştirilmesi ve yurtdışından tedarik edilen ürünlerin yerlileştirilmesi hedefleri doğrultusunda çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

ARGE Departmanı olarak yaptığımız çalışmaların bir kısmı aşağıda yer almaktadır.

  • Eko Model Kabin Tasarımı
  • Yürüyen Merdiven Tahrik Sistemi Yerlileştirilmesi
  • 1.5 M ve Altı İçin Ekonomik Engelli Asansörü
  • Yürüyen Merdiven El Bandı Temizleme Sistemi
  • Asansör Kapı Kontrol Kartı
  • Nesnelerin İnterneti İle Can Haberleşme Hattına Uzak Bağlantı Sağlayan Takip Cihazı Tasarımı

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programı kapsamında “Akıllı Binalar İle Uyumlu, Uzaktan İzlenebilme Özelliğine Sahip, Akıllı Asansör Tasarımı Ar-Ge ve Üretim Yatırımı Projesi” 2021 yılı başı ile desteğe hak kazanmıştır.Proje kapsamında yapılacak çalışmaları desteklemek üzerine “Mekanik Prototip Atölyesi” ve “Elektronik Laboratuvarı” kurulmuş, Ar-Ge Merkezi altyapısı güçlendirilmiştir.

2012 yılı başında yerlilik oranı %35 olan yürüyen merdiven imalatı, yapılan Ar-Ge çalışmaları ile bugün %85,3 yerlilik oranına sahiptir. %100 yerli yürüyen merdiven üretimi hedefiyle, yüksek kalite ürünümüzün yurt dışı pazar payını artırmak ve AKE’yi dünya çapında tercih edilen bir marka haline getirerek ülke ekonomisine katkı sağlamak en temel amaçlardandır. Bu kapsamda müşteri kuruluş olarak başvuruda bulunulan “Yürüyen Merdiven Basamak Tasarımı ve Yerlileştirilmesi” TÜBİTAK Siparişe Dayalı Ar-Ge projesi desteğe hak kazanmıştır.