16
AKE Asansör Sistemleri
EN | TR

Asansörlerde Nezaket Kuralları

Asansörlerde Nezaket Kuralları

Asansörlerin hayatımızdaki önemi..

Asansörler, 19. yüzyıldan günümüze kadar her türlü insan ve yük transferini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. İnsanların can güvenliğini tehlikeye atmayan ilk asansörler           19. yüzyıl ortalarında yapıldı. Bu döneme kadar kentlerdeki yapılar insanların merdivenle yukarı çıkabileceği yükseklikte, en çok beş - altı katlı yapılıyordu.

Asansör çeşitleri ve güvenlik önlemleri; ihtiyaçlar, mimari yapılar ve yaşam standartları gelişip değiştikçe günümüze geldiğimizde oldukça farklı boyutlara gelmiştir.Nasıl ki ulaşım araçları insanların ve yüklerin bir yerden bir yere transferini yatay olarak sağlıyorsa, asansörler de insanların ve yüklerin dikey şekilde mimari yapılar içerisindeki transferini sağlamaktadır. Bu ulaşım sağlanırken ihtiyaçlara göre günümüze kadar asansör çeşitleri de gelişmiştir.

Günümüzde kullanılan, kullanım amacına göre asansör çeşitleri:

-İnsan Asansörleri

-Yük Asansörleri

-Sedye Asansörleri

-Monşarj (Yemek/Servis) Asansörleri

-Araç Asansörleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Önce güvenlik…

Öncelikle, yukarıda belirttiğim gibi asansör çeşitlerinin isimlerinden de anlaşılacağı üzere mevcut kullanım amacını temsil etmeyen bir asansörün farklı bir amaçla kullanılmamasını önermekteyim. Mesela; servis asansörü ya da yük asansörünün insan tarafından kullanılması güvenli değildir ya da insan asansörlerinde yük taşınmamalıdır vb.

Ve mutlaka herhangi bir asansörü çağırdığımızda kabini görmeden kesinlikle içeriye giriş yapılmamalıdır.

Asansörlerde uyulması gereken nezaket kurallarından bahsedecek olursam;

  • Genel bir kural;  J Asansöre binerken ve asansörden inerken; yaşlı, hasta, hamile ve çocuklu bayanlara öncelik verelim.
  • Asansör, beklediğimiz kata geldiğinde içindeki yolcuların inmesi için süre tanıyalım ve müsaade edelim.
  • Asansörü çağırırken, aşağı inmek istiyorsak aşağı okuna, yukarı çıkmak istiyorsak yukarı okuna basalım. İkisine birden basmak bize hiçbir şekilde zaman kazandırmaz. Aksine başka bir kattan farklı yöne komut alan asansöre biniyorsak, bize zaman kaybettirebilir.
  • Özellikle insan nüfusunun fazla olduğu yerlerde asansör kullanırken, asansör kapasitesinin üzerinde yolcu aldığında aşırı yük ikazı verilir. Bu ikaza uyarak can güvenliğinizi tehlikeye atmadan bir sonraki asansörü beklemeyi tercih edelim.
  • Her kapalı alanda uyulması gereken tüm kurallara (parfüm vb. sıkmamak, yüksek sesle konuşmamak, yanımızdaki kişi/kişilere rahatsızlık vermemek vb.) çevremizdeki diğer kullanıcıları rahatsız edecek davranışlardan kaçınalım.
  • Söylemek kolay dediğinizi şimdiden hissederek; olası asansörde kalma durumu gerçekleştiğinde, herkese yetecek kadar kabin içerisinde oksijen olduğundan emin olunJ Yeni nesil asansörlerde elektrik nedeniyle yaşanan kalmalarda en yakın kata UPS sayesinde ulaşım sağlanmaktadır. Aksi ya da farklı bir arıza durumunda ise alarm butonuna basalım ve kabin buton yerinde yer alan yetkili teknik servis numarasını arayıp destek talep edelim.

      Senay TAY

Senay TAYSenay TAY tarafından yazıldı...

Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş