16
AKE Asansör Sistemleri
EN | TR

Yürüyen Merdiven Teknik Bilgi

Yürüyen Merdiven Teknik Bilgi

Merhaba, Ben Ozan Özmen. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunuyum. Ake Asansör  firmasında İmalat/Proje mühendisi olarak çalışmaktayım. Bu yazımda sizlere, yürüyen merdivenlerin nasıl kullanılacağıyla ilgili kısa ancak önemli bilgiler vermeye çalışacağım. 

Yürüyen merdivenler… Artık hayatımızın her alanına giren, alışveriş için gittiğimiz AVM’ lerde, seyahatlerimizde kullandığımız metro, havalimanı ve otogarlarda, günlük yaşamımızda hastane, üst geçit, iş merkezi tarzındaki her yerde kullanılan ‘makine’lerdir. Bu ürünlere bir makine anlayışıyla yaklaşmamız önemlidir. Nedeni ise yürüyen merdivenlerin yaklaşık 5 tonluk, sürekli devir daim içerisinde hareketli olan ve montajlı parçalardan oluşmuş olmasıdır. Bu bütünlüğün sağlanması ve kullanım esnasında herhangi bir sorun yaşanmaması için tüm güvenlik önlemleri, siz kullanıcılar için alınmıştır. Ancak nasıl ki kullandığımız diğer makineler olan otomobiller, otobüsler ve uçaklar gibi ulaşım araçlarında düzgün ve stabil bir biçimde seyahat ediyorsak, yürüyen merdivenlerde de bu şekilde düzgün bir biçimde seyahat etmeliyiz. Aşağıda sıralanan bazı önemli bilgiler, yürüyen merdivenlerin kullanımında güvenlik açısından bir sıkıntı yaşamadan seyahati tamamlamak için dikkat edilmesi gereken noktalardır. 

  • Yürüyen merdivenlere koşarak binilmemeli ve koşarak inilmemelidir. 
  • Yürüyen merdivenlerde seyahat ederken, tıpkı trafikteki ‘takip mesafesi’ gibi, ön ve arkadaki kişilerle gerekli mesafe bırakılmadır. Mümkünse birer basamak boşluklu beklenmelidir. 
  • Durmakta olan yürüyen merdivenler kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, yürüyen merdivenin bakımda olma olasılığı ve yürüyen merdiven basamaklarının normalden dik olmasından dolayı düşme riskinin yüksek olmasıdır. 
  • Hareket halindeki yürüyen merdivenlerde sabit bir şekilde, durarak seyahatin bitmesi beklenmelidir. 
  • Yürüyen merdivenlerle seyahat ederken el bandı tutularak seyahat edilmelidir. Ani bir durma anında, el bandından destek alındığı için düşme ve kaymaların önüne geçilmiş olmaktadır. 
  • Yürüyen merdiveni çocuklarıyla kullanan ebeveynler özellikle dikkatli olmalıdır. Alınan tüm güvenlik önlemlerine karşın, küçük çocukların yürüyen merdivenleri kullanımı tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için, ebeveynlerin mutlaka çocuklanın ellerinden tutması ve hemen yanlarında durmasını sağlaması gerekmektedir. 
  • Yürüyen merdivenlere binerken ve inerken tüm kıyafetler, kullanılan saat ve bileklik gibi aksesuarlar, ayakkabılar kontrol edilmelidir. 
  • Yürüyen merdivenlerin biniş ve iniş kısımlarında yığılmayı önlemek için bekleme yapılmamalıdır. Olabildiğince çabuk hareket ederek seyahate başlanmalıdır. 

Tüm bu önemli noktalar, hayatımızın bir parçası olan ve ileride her alanda kullanılacak olan yürüyen merdivenlerde güvenli bir şekilde seyahati sağlayabilmek için belirtilmiştir. Bu noktalara uyulduğu takdirde yürüyen merdiven seyahati sırasında herhangi bir olumsuz durum yaşanması söz konusu olmayacaktır. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ozan ÖzmenOzan Özmen tarafından yazıldı...

Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş